"Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie", do tej akcji 5 października 2023 dołączyliśmy z nauczycielami, pracownikami, którzy uzbrojeni w swoją ulubioną książkę w ręku przystąpili do bicia rekordu w czytaniu w tym samym czasie o tej samej porze. W tym wydarzeniu, odbywającym się w ramach IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej  akcji  "Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie", wzięło udział łącznie 460 osób.

Preludium wydarzenia miało miejsce w świetlicy szkolnej, gdzie uczniowie postanowili zrobić sobie przerwę na czytanie już dzień wcześniej. Natomiast w dniu wyznaczonym na bicie rekordu można było poczytać w specjalnie przygotowanych Stacjach - Strefach czytania: STACJA 1 to "Bajki, baśnie, wiersze dla dzieci" mieszcząca się przy stołówce szkolnej, STACJA 2 "Komiksy" – mieszcząca się w bibliotece publicznej, STACJA 3 "Detektywistyczne historie" – mieszcząca się w bibliotece szkolnej, STACJA 4 "o….e-book" – mieszcząca się w świetlicy szkolnej oraz STACJA 5 "Ja i moja ulubiona książka", znajdująca się na sali gimnastycznej. Na Stacji 1 można było spotkać Dyrekcję, pracowników administracji i obsługi czytających przedszkolakom, uczniom klas młodszych. Jedna z grup przedszkolnych tak się zasłuchała, że przeszła od czytania do gotowania - tak ich to czytanie zainspirowało. Na tej Stacji, jak to w bajkach bywa, działy się rzeczy niezwykłe, można było spotkać bohaterów, którzy wyszli z książek. Wow...

Stacja 2 oblegana była przez miłośników komiksów, czyli niemal wszystkich czytelników, a sympatyków książek detektywistycznych można było spotkać na kolejnej Stacji. Natomiast Stacja 4 oferowała czytanie na miarę XXI wieku w formie ebooków i synchrobooków. Na ostatniej Stacji można było  "zanurzyć się" w lekturze swojej ulubionej książki, tutaj też odbyła się scena finałowa bicia rekordu Przerwy na czytanie ,gromadząc w tym miejscu o godzinie 10.30 aż 460 amatorów słowa pisanego. I TO JEST NASZ NIEWĄTPLIWY REKORD!!!!!